Klímaváltozás, mi vár még ránk

Ha nem fékezzük meg a klímaváltozást, tönkretesszük a Földet. Az új tanulmányok segíthetnek valamit, de a jövő így sem lesz rózsás.
A császárpingvin normális esetben a tengerjégen költ, és több mint nyolc hónapig neveli fiókáit. Ha a tengerjég instabil vagy töredezik, a madarak inkább a kontinens megbízhatóbb jégtakarójára húzódnak. Ha az önállósuló fiókák enni akarnak, magasról kell levetniük magukat a vízbe. A víz melegedése miatt zsugorodik a tengerjég. A pingvinek kénytelenek alkalmazkodni, drámai mértékben megfogyatkozhat az állományuk.
FORRÁS: STEFAN CHRISTMANN
ÍRTA: ELIZABETH KOLBERT


Őrmesterhalak úszkálnak egy műanyag zacskó körül Tajvan part menti vizeiben. Évente nagyjából nyolcmillió tonna műanyaghulladék kerül a tengerbe, és élőlények millióit pusztítja el.
FORRÁS: MAGNUS LUNDGREN, NATURE PICTURE LIBRARY
Felnőttként, újságíróként a környezetvédelemre szakosodtam, fiatalkori szenvedélyemből hivatás lett. Amazóniából tudósítottam az erdőirtásról, Új-Zélandon vizsgáltam az invazív fajok hatásait, Grönlandra kísértem a jégtakaró vastagságát mérő kutatókat. Büszkén láttam, hogy gyermekeim belépnek az iskolai környezetvédő klubba. Meséltem nekik - talán többször is, mint kellett volna -, hogy annak idején kiszedtem az iskolai büfé szemetesvödréből mindazt, amit újra feldolgozhatónak véltem. Új-Angliában élek. Itt április 22. pompás nap. Rügyeznek a fák, brekegnek a békák, fészket raknak a királygébicsek. A Föld napján évről évre kirándulok a közeli erdőbe. Ebihalakat keresek, megcsodálom a tavaszi kérészéletű fajokat. És egyre inkább aggaszt bolygónk jövője.
A teljes cikket elolvashatja a magazin 2020. áprilisi lapszámában.
Denman-gleccser látványos átalakuláson esett át az elmúlt két évtizedben.
Egy friss tanulmány szerint a kelet-antarktiszi Denman-gleccser 5
kilométert húzódott vissza az elmúlt 22 évben - írja a Phys.org. Az Irvine-i Kaliforniai Egyetem (UCI) és a NASA Jet Propulsion Laboratory
(JPL) csapata attól tart, hogy a jég alatti kőzet formája még
kiszolgáltatottabbá teheti a gleccsert az éghajlatváltozással szemben.
A szakértők az Olasz Űrügynökség műholdas adatait elemezték, hogy jobban felmérjék azt a pontot, ahol a gleccser alja elválik a kőzettől, és a tengerbe ér. Úgy tűnik, a gleccser egyre inkább visszavonul, a talapzat felépítése pedig tovább segítheti az olvadást. A csapat attól tart, hogy hosszabb távon a Denman-gleccser zsugorodása jelentős tengerszint-emelkedést fog előidézni.
