Furcsábbnál furcsább esőerdei miniszörnyek, az álcázás mesterei.

Írta: Douglas Main
Fényképezte: Javier Aznar González de Rueda
Bizonyosan a púposkabócáké lenne az aranyérem, ha egyszer meg találnák hirdetni a legfurább küllemű rovarok világversenyét. Aki közelebbről szemügyre veszi őket, rögtön fölteszi a kérdést: mi légyen az a sok különös kinövés a hátukon? Az a helyzet ugyanis, hogy egy sor púposkabóca parádézik bizarr függelékekkel. A Bocydium nemzetség egyik képviselője például apró gömböcökkel díszített, helikopterrotorhoz hasonló nyúlványt talált ki magának. Más púposkabócák inkább álcázni igyekeznek magukat: tövisre, levélre, ürülékdarabkára hasonlítanak. Megint mások hangyát vagy darazsat személyesítenek meg, negyvennél is több leírt és mintegy hétszáz leírásra váró képviselőjük pirinyó esőcseppet utánoz.

Ahogy a rovaranatómusok mondják, ezek a sajátos formák a púposkabócák módosult előhátából erednek. A tornak ez a része más rovaroknál csupán kicsi, pajzsalakú lemez; a púposkabócák azonban kreatív népség.
Ezek a pici rovarok (a legnagyobb sincs sokkal több másfél centisnél) fás és lágyszárú növényeken lakoznak. Körülbelül 3200 ismert fajuk csaknem fele az Újvilág trópusain honos. Cikkünk fotói Ecuadorban készültek - az ottani esőerdőkben gyakran egyetlen levélen többféle púposkabócát találni, mint ahányat Európa-szerte összesen.
